Свіженькі театральні смаколики

Вітальні та гримерки столичних театрів, що влітку були порожніми та покривалися пилюкою, вже починають потроху наповнюватися життям. Актори, режисери і художники збираються на репетиції, захоплено розповідаючи про відпустки, а фасади театрів вже щедро завішані афішами нових вистав. Тож пропоную зазирнути до кількох столичних театрів і скласти графік постановок, які смакуватимемо осінніми та довгими-предовгими зимовими вечорами.

Розпочати невеличкий огляд хочу не з конкретного театру. Скоріше тут головним є саме місце. Станція метро із красномовною назвою «Театральна»! Саме тут в осінньо-зимову пору спостерігаю вечірній клуб танців дідусів і бабусь, про яких яскраво написала Таня Малярчук у своїй книзі «Звірослов» . Від Театральної так зручно чимчикувати до Опери та театру Російської драми. Тож увійшовши в ошатні скляні двері Київського національного  театру опери та балету імені Тараса Шевченка, найперше дізнаємось про їхні новинки.

Свій 145-й сезон колектив відкриє 9 вересня оперою Георгія Майбороди «Ярослав Мудрий», прем’єра якої відбулася 25 березня цього року. Тож вистава для театралів ще досить нова, але вже доволі популярна: у київській пресі одразу після прем’єри з’явилися численні відгуки. Більшість критиків відзначала майстерність й талант молодих виконавців опери. Що ж іще пропонує нам театр у новому сезоні? 11 вересня на Вас чекає балет «Radio& Juliet» на музику рок-гурту Radiohead, а 23 вересня відбудеться прем’єра оновленої опери «Наталка Полтавка» Миколи Лисенка.

Залишаючи величну будівлю оперного театру позаду, ми з Козою вирішуємо заглянути в репертуар Київського національного академічного театру російської драми імені Лесі Українки. Крокуючи вулицею Богдана Хмельницького, розглядаємо великі афіші, щедро оздоблені фотографіями з вистав та анонсами майбутніх прем’єр. На рекламу тут явно не шкодують коштів. Всі новинки занотовуємо в блокнот. Отже, в «російській драмі» 87-й сезон розпочнеться 15 вересня прем’єрою на новій сцені «Пробудження весни» Франка Ведекінда, жанр якої означено як дитяча трагедія. Режисером та сценографом вистави є Катрін Кацубко. На наступну прем’єру глядачам доведеться чекати аж до 11 жовтня. В цей день на основній сцені презентують «Уявно хворого» Жана Батиста Мольєра. Режисером-постановником є Аркадій Кац, який вже ставив на сцені цього театру «Тепленьке місце» і «Вовки та вівці» Миколи Островського. А 21 жовтня режисер Ірина Дука презентує драму без антракту «Жінки. Фрагмент. Скандал без антракту» за п’єсою Олександра Марданя «Кішки-мишки».

Минаю зачинений на реконструкцію,сумний і суворий на вигляд  ЦУМ, потрапляю на вечірній Хрещатик, де завжди повно народу, і тому пошвидше  хочеться усамітнитись. Для цього є одне дуже затишне і приємне місце, де, здається, час зупинився. Це скверик біля Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Тут завжди можна «зустріти» актора Миколу Яковченка із його улюбленою таксою, а віднедавна до цієї компанії приєднався ще й Гнат Юра. Закритий з усіх сторін будинками, цей скверик – справжня оаза творчого спокою у гучному середмісті. Тож я й не одразу згадала, із якою саме метою прийшла до театру. Та, поволі підійшовши до афіш, дізналась, що з 7 до 13 вересня у стінах театру відбудуться гастролі Омського драматичного театру Галёрка. Гості покажуть киянам «Братів Карамазових», «Сімейний портрет з грошовими знаками», «Заміжню наречену», «Прощання у липні» та інші вистави.

Величезна втрата для театру та всього народу України – смерть Богдана Ступки, здається унеможливила будь-які розмови про прем’єри. Втім театр продовжує існувати із новими реаліями, якими б складними вони не були. 93-й сезон колектив відкриє 18 вересня виставою «Перехресні стежки», прем’єра якої відбулася у травні цього року. П’єса Дмитра Чирипюка за мотивами однойменної повісті йде на основній сцені і означена як «трагіфарс на 2 дії». Щодо наступних прем’єр, то режисер Валентин Козьменко-Делінде продовжує репетиції «Чайки» Антона Чехова, в майбутньому на афіші також мають з’явитися новели Василя Стефаника у постановці Дмитра Богомазова. Планують випустити і «Чекаючи на Годо» Семюела Беккета.

Залишати улюблений затишний сквер у такий теплий передосінній вечір не хотілося, але у планах було порозглядати афіші ще кількох столичних театрів. Продовжити шлях ми із Козою вирішили вгору, вулицею Прорізною, до будинку №17 – Київського академічного Молодого театру. У колективі наразі виконуючим обов’язки художнього керівника призначили режисера Андрія Білоуса. Його ім’я добре відоме столичним театралам, адже Андрій активно ставить на різних сценах, зокрема в «драмі та комедії» на лівому березі Дніпра, про прем’єри якого трохи далі. Отже, Молодий театр 20 вересня відкриє 33-й сезон виставою Антона Несміяна «Маринований аристократ» за п’єсою Ірени Коваль. На  майбутнє колектив планує поставити «Людина, Звір і Чеснота» Луїджі Піранделло, «Біси» Достоєвського, а також польську і німецьку драматургію.

Вже згаданий вище Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра 7 вересня відкриє ювілейний 35-й сезон сучасною комедією  «Дзвінок з минулого» за п’єсою Анатолія Крима. З 10 до 23 вересня вистава братиме участь в Міжнародному театральному фестивалі «Сцена на Перехресті» у Болгарії. 14 та 15 вересня колектив запрошує глядачів на прем’єру вистави Дмитра Богомазова «Войцек. Карнавал плоті» за п’єсою «Войцек» Георга Бюхнера. У переліку майбутніх прем’єр колективу – «Село Степанчіково і його жителі» Федора Достоєвського у постановці Олексія Лісовця, «Дві пані у бік півночі» П’єра Нотта (постановка Тамари Трунової). Також колектив планує поставити Володимира Винниченка «Чорна пантера і Білий ведмідь» (режисер Анастасія Осмоловська), Арістофана «Чого хочуть жінки?» (режисер Андрій Білоус), Теннессі Уїльямса «Орфей спускається у пекло» (режисер Едуард Митницький), Душана Ковачевича  «Радован III» (режисер Бата Недіч) та Лукаса Берфуса «Чотири історії кохання» (режисер Тамара Антропова).

Багато  нового планується і в Київському академічному драматичному театрі на Подолі. Попри складну ситуацію, в якій опинився колектив: у театру відібрали приміщення у Гостинному дворі, а будівля на Андріївському узвозі досі недобудована; у художнього керівника театру Віталія Малахова не опускаються руки. В планах колективу – п’єса Вільяма Шекспіра «Сон літньої ночі», Михайла Булгакова «Іван Васильович» та новели Томаса Манна. В малій залі Національного палацу мистецтв «Україна» 7 вересня відбудеться прем’єра ліричної комедії «Звідки беруться діти?» за п’єсою Анатолія Крима. Тут гратимуть й інші вистави театру, а ще одним майданчиком для роботи колективу залишається театральна вітальня на Андріївському узвозі.

Не можемо не згадати у нашому списку про Київський національний академічний театр оперети. Свій 78-й сезон вони розпочнуть 15 вересня традиційним гала-концертом. У планах оперети поставити мюзикл Коула Портера «Цілуй мене, Кет!», оперету Франца Легата «Джудітта», а також проект «Театр Мод».

Про прем’єри в театрі «Сузір’я», Центрі сучасного мистецтва «Дах», театрі ляльок, театрі на Липках та інших театрах Києва у наступній статті.

Далі буде….

.

.
Свіженькі театральні смаколики  (Частина друга)

Мандруємо далі столичними театрами у пошуках цікавих прем’єр і вирішуємо із Козою пройтися Печерськом. Тим більше, що недалеко від Маріїнського парку (де в перші осінні дні так затишно і гарно) розташовано цілих три театри! Першим випадає Театр пластичної драми на Печерську. Свій 25-й театральний сезон колектив відкриє 15 вересня поверненням у репертуар вистави «Я – божевільна?!» за мотивами фантастичної повісті Павла Вежинова «Бар’єр». 21 та 22 вересня в театрі покажуть «Маленького принца» за однойменною повістю Антуана де Сент-Екзюпері. А 28 вересня йтиме постановка «Дон Гуан. Пантоміма для розумників» за мотивами драматичного твору Олександра Пушкіна «Кам’яний господар».

Наступна зупинка – Новий драматичний театр на Печерську. Тут глядачів чекають  8 та 9 вересня  на  прем’єрну виставу «Святою ніччю» за оповіданнями Антона Чехова  «Святою ніччю», «Княгиня», «Єгерь», «Вірочка» та «На підводі». 21 вересня колектив запрошує на прем’єру вистави «Корабель не прийде». У постановці зайняті двоє акторів батька грає  Володимир Кузнєцов, а сина – Ігор Рубашкін. Цікаво, що театральний колектив було засновано у 2000 році на основі випускного російського курсу Миколи Рушковського Київського Національного Університету театру, кіно і телебачення імені І.К.Карпенка-Карого.

Не так далеко від двох «печерських» театрів розмістився Київський академічний театр на Липках, або театр юного глядача. Тутешні театрали виявляється відновили театральні походеньки від 25 серпня. Стартував новий сезон прем’єрною  казкою-пригодою «Не хочу бути собакою» від двох Сергіїв Бєлова та Куваєва. 8 вересня на сцені прем’єра мюзиклу за мотивами оповідання Оскара Уайльда «Привид замку Кентервіль». 19 жовтня прем’єра казки «Королева фантазерів», а 28 жовтня театр під керівництвом Віктора Гирича презентує своє бачення всесвітньовідомої п’єси Антона Чехова «Вишневий сад».

Серед улюблених місць жителів столиці безперечно присутній  казковий замок, що розташований неподалік від Європейської площі. Красиво оздоблений з усіх сторін палац, із музичним фонтаном і фігурами Чіполіно, Буратіно та інших дитячих улюбленців. Знайомтесь – столичний Театр ляльок. Новий сезон колектив відкрив у день знань – 1 вересня, але найближча прем’єра в театрі очікується 8 числа. Виставу для дітей від 3-х років «Веселі ведмежата» покажуть о 15.00. Слідкуючи за яскравою і наповненою афішою театру (вистави тут відбуваються об 11.00, 13.00, 15.00 і 17.00, а для дорослих о 19.00) більше прем’єр (принаймні у вересні) ляльковий-казковий замок поки що нам не подарує.

Тож крокуємо далі! На щастя маємо ще не одне місце де варто дізнатися про майбутні новинки. Зачепивши тему дитячих театрів, ми із Козою подалися на Поділ. Саме там, поблизу  Києво-Могилянської академії, існує Київський муніципальний академічний театр опери та балету для дітей та юнацтва. Не так давно він отримав нового керівника – харизматичного та відомого балетмейстера та режисера Раду Поклітару. Свій 31-й сезон театр відкриває 15 вересня балетом «Попелюшка» Сергія Прокоф’єва. 29 вересня на сцені театру відбудеться прем’єра – «Музичні класики», це така собі балетна абетка для дітей та їхніх батьків. В описі вистави сказано, що після її перегляду діти закохаються у балет, дізнаються чимало його таємниць, історії танцювального костюму та інших премудростей.

Величними інтер’єрами зустрічає своїх глядачів  Київська академічна майстерня театрального мистецтва «Сузір’я» . 25 сезон тут розпочнеться 8 вересня творчим вечором народної артистки України Ади Роговцевої під назвою «Несподіваний ракурс любові». 27 вересня театр готує прем’єру – емігрантський мюзикл за творами Йосифа Бродського, Олександра Галича та Олександра Вертинського  «Нізвідки з любов’ю».  Постановку і сценографію здійснив народний артист України Олексій Кужельний.

Із серпня вже відчинив свої двері Київський академічний театр «Колесо», що на Андріївському узвозі. Наприкінці минулого сезону тут презентували виставу «Золотий дракон» за п’єсою Роланда Шіммельпфенніга у постановці художнього керівника колективу Ірини Кліщевської. У камінній залі її можна побачити 26 та 27 вересня.

«Вільна сцена»  готовий до зустрічі із своїми шанувальниками 15 вересня. Прем’єрою «Безхребетність»  за п’єсою Інгрід Лаузунд у постановці  Анастасії Осмоловської. Жанр вистави означено як  «вечір для людей з порушеною осанкою». Наступного дня в театрі покажуть богомазівську «Жінку з минулого» за п’єсою Роланда Шиммельпфенніга. В репертуарі «Вільної сцени» без змін залишаються – вже культова постановка «Роберто Зукко» із Віталієм Лінецьким, акустична опера-перфоманс «Солодких снів, Річарде» і «Крисолова» за оповіданнями Олександра Гріна.

Театральний сезон у Київському драматичному театрі «Браво»  офіційно відкривається 11 вересня прем’єрою «Єврейський годинник» за творами Сергія Кисельова та Андрія Рушковського. В майбутньому репертуар театру поповниться ще двома назвами –  «Танок довжиною в життя» за п’єсою сучасного українського драматурга Олександра Марданя «Лист очікування», а також спектаклем «Я чоловік… передбачливий!» Алена Рейно-Фуртона.

Театр Владислава Троїцького Центр Сучасного Мистецтва «ДАХ» свої новинки покаже на фестивалі Гогольфест, який триватиме з 21 до 29 вересня на експериментально-механічному заводі поблизу метро Видубичі. В рамках театральної програми фестивалю відбудуться покази історії біблійної героїні на ім’я Юдіфь, яка врятувала рідне місто, коли всі були охоплені відчуттям безвиході. Крім того, театр «Дах» презентує трилогію «Макбет», «Лір», «Річард III».

А з 12 до 19  вересня у Києві, Харкові та Запоріжжя презентують  театральні постановки від польського фестивалю «Театральні конфронтації» (Люблін). У столиці вистави відбудуться в Національному центрі театрального мистецтва ім. Леся Курбаса. 12 вересня вечір розпочнеться о 17.00 постановкою Люблінського театру танцю «NN. Вацлаву Ніжинському» і продовжиться  о 20.00 показом  «Луни» Артура Урбанського про черницю, зґвалтовану духовним наставником, що стає героїнею телевізійного ток-шоу. На всіх хто завітає у центр Леся Курбаса о 18:30 також чекає телеверсія вистави  «Турандот» (за мотивами опери Джакомо Пуччіні) режисера Павєла Пассіні. 15 вересня на розсуд театралів поляки представлять виставу «Таксі» театральної студії «Коло» про пасажирів варшавського таксі. У Харкові польські конфронтації зустрічайте 14 -17 вересня, а у Запоріжжі 17-19 вересня.

На цьому ми із Козою поки що завершуємо наші пошуки театральних прем’єр та цікавинок. Смакуйте із задоволенням!

Олександра Сльозко

0 коментарів “Свіженькі театральні смаколики”